Puitpõranda viimistlus

Kuidas puitpõrandat viimistleda?

Kas põrand lakkida või õlitada? See küsimus tekib tihti kui on ees puitpõranda viimistlus. Mõlemal viisil on omad head ja vead, kuid otseseid piiranguid ühe või teise viimistluskihi kasutamise puhul pole. Vaatleme järgnevalt mõlema variandi tugevaid ja nõrku külgi ning olulisemaid nüansse:

Puitpõranda viimistlus lakiga

Lakitud põrandal on pinnakihiks kulumiskindel kile, mis pole siiski nii kõva, et oleks täiesti kriipimiskindel. Kulumiskindluse aste sõltub laki tüübist ning pealekantud kihtide arvust.

Puitpõranda viimistlus tehtud lakiga
Lakitud liistparkett

Selline viimistlusviis sobib rohkem neile, kes ei soovi väga palju aega kulutada põranda eest hoolitsemisele.

Kui aga aja jooksul lakikiht kulub ja põrandale tekivad kriimud või muud vigastused, siis tuleb uuesti ette võtta põranda lihvimine ja lakkimine. Kohtparandusi teha ei saa.

Lakitud põranda värskendamiseks ja hooldamiseks on spetsiaalsed vahendid, mis kaitsevad lakikihti ja annavad põrandale uue sära.

Puitpõranda viimistlus õliga

Puitpõranda viimistlus omab ka teisi võimalusi – üha enam võidab populaarsust õlitamine. Vastupidiselt põrandalakile, mis tekitab lisakihi puidu pinnale, imendub põrandaõli sügavale puidu pooridesse. Õlitatud põrandaid saab pleegitada ja ka toonida vastavalt maitsele ning võimalusi on tõesti palju. Selleks otstarbeks on toonitud põrandaõlid, mida võib ka omavahel segada. Eriti populaarne on valge põrandaõli. Tooni saab valida üksnes ligikaudselt, sest tulemus sõltub pinna ettevalmistusest ja puidu liigist.

Pärast õlitamist saab siis puitpindu viimistleda õlivahaga. Õlivaha täidab ka puidu pooride pealispinnad ja moodustab pinnale kaitsva kihi mustuse ja vee vastu. Õlivahaga töödeldud põrand jääb samas veeauru liikumisele avatud ehk hingav, mis puitpõranda loomulikkuse säilimiseks oluline.

Õlivaha on eriti sobiv suuremat kulumiskindlust nõudvatel pindadel.

Eeliseks on ka see, et saab teha kohtparandusi ja ei pea probleemi tekkimisel ette võtma kohe kogu põranda lihvimist.

Paljud leiavad, et õlitatud põrand omandab sügavama ja ilusama läike kui lakitud põrand.

Puitpõranda viimistlus tehtud valge õlivahaga
Valge õlivahaga viimistletud laudpõrand

Kuna õli kaitseb puitu seestpoolt, säilitab põrand loomuliku pinnakatte. Paljajalu käies tunnete kohe selle soojust. Õlitatud põrand omandab sügavama ja ilusama tooni kui lakitud põrand ning õigesti hooldatud õlitatud pind muutub aja jooksul aina huvitavamaks. Lakitud pind aga vastupidiselt kaotab aja jooksul oma värske välimuse.

Õlitatud põrand nõuab teistsugust hooldust kui lakitud põrand.

Vaata lähemalt!