Põranda paigaldus
Helista
+372 50 77 136
Enne põrandakatte paigaldamist
Põranda paigaldus nõuab tasast aluspõrandat ja seda, et põranda materjal oleks tootja juhiste kohaselt kohanenud ruumi niiskuse ja temperatuuriga.
- Õhuniiskus peaks olema 35-55%
- Aluspõranda (eriti betooni puhul) niiskustaset tuleb kontrollida
- Kontrollida aluspõranda tasasust – 2 meetri kohta max +- 2 mm kõikumist
- Põrandamaterjalil lasta ruumis aklimatiseerida vähemalt 7 päeva
Võta arvesse ruumi mõõtmeid
Kui paned oma uue põranda ühte kindlasse ruumi, näiteks magamistuppa, on kõige targem panna põrandalauad paralleelselt ruumi pikema seinaga. Kui asetad need hoopis risti ja ruum on pisut pikk ja kitsas, meenutab põrand lõpuks redelit.
Võib alati valida, kas asetad põranda diagonaalis või valid huvitava mustri, näiteks kalasaba. Mustrid võivad lisada ruumile sügavust ja mõõtmeid ning on õigesti tehes vaieldamatult ilusad. Kui valid selle valiku, pead arvestama paari olulise teguriga:
- See läheb rohkem maksma, kuna peab lõikamise ja raiskamise arvestamiseks lisama vähemalt 15% lisamaterjali
- Mustrid, eriti keerulised mustrid, nagu kalasaba, nõuavad tõesti kogenud meistri kätt
Mõtle valgusallikale
Kui paigaldad oma uue lehtpuidust põrandakatte ruumi, kus on palju loomulikku valgust, võiksid kaaluda laudade jooksmist valguse suunas. Selle põhjuseks on asjaolu, et kui asetad need valgusallikaga risti, jookseb valgus üle iga ühenduskoha ning kõik väikesed erinevused laudade kõrguses ilmnevad ja heidavad väikese varju. Põranda jooksmine valgusallikaga samas suunas kõrvaldab selle probleemi ja annab parema väljanägemise.
Puitpõranda paigaldamise võimalused
Põranda paigaldus ujuvana
Parkett paigaldatakse aluspõrandale rullitud mati peale ja ühendatakse omavahel lihtsa klikk-süsteemiga. Selle suureks plussiks ongi lihtne paigaldus, iga ehitaja saab hakkama. See omakorda muudab toote ka odavamaks, mis on peamine põhjus selle eelistamisel.
Puudused
Kui positiivne pool nüüd kõrvale jätta, siis miinuseid on selle valiku põhjal mitmeid. Esiteks, nii Baltikumis kui Skandinaavias on üldiselt temperatuuri ja õhuniiskuse poolest väga muutlik kliima, mis paneb parketi „mängima“. Miks?
Turul liigub palju kehva kvaliteediga kaupa. Kehvemaks ei muuda parketti mitte väärispuidu kihi paksus selle peal, vaid vineeri kvaliteet, mida kihi all ehk laua põhjana kasutatakse. Paljudes meie kodudes on ülespundunud parkett just seepärast.
Mida kuivem kodu, seda tõenäolisem on suurte pragude ja nn laua kummiminemise oht, seda kõike väga lühikese aja jooksul. Niiskuse ja temperatuuri kõikumistega väärispuit „mängib“ ehk paisub ja kahaneb vabalt, mille tulemusena tekivad ujuvpõrandate laudade või paanide vahele väga lihtsalt praod.
Iga väikegi vahe võimaldab niiskuse juurdepääsu parketi alla. Alguses tekivad niiskusest väikesed praod laudade vahele kuni lõpuks ülespundumiseni välja. Sellele aitab eriti kaasa põrandate pesemisel kasutatav vesi. Kasutama peaks kindlasti pesuvette lisatavaid puitpõrandate pesuaineid. Igal parketiõli firmal on omad pesuained ja hooldusvaha komplektid.
Klikk-süsteemiga parketi kvaliteet sõltub ka lukustussüsteemi tehnoloogilisest kvaliteedist ja paksusest. Tavaostja ei tee sellel silmaga vahet. Ujuv-ühendusega parkett ei paista silma ka mürasummutuse poolest. Esemete kukkumine ja põrandal kõndimine tekitab oluliselt tugevamat heli kui näiteks liimitava parketi puhul. Ka küttekadu on 15 – 20%, sest küte jääb põranda all olevasse õhuvahesse ringlema.
Loomulikult on olemas turul palju ka väga kvaliteetseid ujuvpaigaldusega parkette, mis on tehtud uue klikk-tehnoloogiaga ja väärispuidu osa alused kihid on samuti kvaliteetsetest ning stabiilsetest materjalidest, aga sellise parketi hinnad on juba mitu korda kõrgemad kui Eestis keskmiselt kaubaks minev parkett.
Põranda paigaldus liimiga
Sellise parketi paigaldamiseks kasutatakse erineva jäikusastmega liime, mis ei ole inimesele ohtlikud ega sisalda lenduvaid elemente. Spetsiaalsed liimid on kergelt vetruvate omadustega. Vastavalt objekti tüübile (kas vahel küttes olev suvila või pidevalt köetav elumaja) ja parketi paksusele ning laiusele valitakse spetsiaalse jäikusastmega liim. Oluliseks faktoriks on liimi tõmbetugevus N/mm2.
Mida laiem ja suurem on laud, seda jäigemat ehk suurema tõmbetugevusega liimi on vaja. Näiteks alates 220-300 mm laiused lauad vajavad jäigemat liimi kui sellest laiuselt kitsamad lauad. Bragi OÜ paigaldusmeistrid teevad õige liimivaliku teie eest.
Eelised
Liimitava laudparketi suur pluss on kindlasti mürasummutus, põrandale kukkuvad esemed ega sammud ei tekita häirivat heli, need põrandad on äärmiselt vaiksed. Samuti ei tekita meie kliimale omane temperatuuri ja niiskuse kõikumine parketi ühenduskohtadesse vahesid, sest põrand „mängib“ koos liimiga. Eriti hea on faasitud külgedega laudparkett, sest aitab väga hästi puidu väikest „mängimist“ peita. Lisaks annab faasimine lauale juurde ilusa efekti. Liimitava laudparketiga on ka küttekadu praktiliselt olematu, soojus tuleb hästi läbi laua.
Puudused
Miinusena võib välja tuua tõsiasja, et paigaldamine eeldab teadmisi ja oskusi, ainult Youtube videost omandatud oskustega ise paigaldamine ei pruugi õnnestuda.
Kui nüüd eelnev teema kokku võtta, siis pikemas perspektiivis on põranda paigaldus liimiga kokkuvõttes kõige soodsam ja vastupidavam parketi lahendus!