Puidu omadused – kõik, mida peaksid teadma

Puidu omadused

Puidu omadused – kui oled ehitamas uut või renoveerimas vana elamispinda, kerkib esile ka mõte, millisest puidust põrand oleks parem. Tahad ju, et see peaks ka kaua vastu.

Tammepuit on vastupidavate omadustega

Lehtpuidu omadused – tugev kuid kallim

Puit jaguneb kahte liiki: okaspuit ja lehtpuit. Neid eristatakse looduses pigem nende paljunemise kui välimuse ja omaduste poolest. Puud, millest lehtpuitu saadakse, kasvavad tavaliselt aeglasemalt, mis tähendab, et puit on tavalisest tihedam. Kuna lehtpuud kasvavad palju aeglasemalt ja puit nõuab pikemat kuivamisaega, tõuseb nende tegurite mõjul ka puidu maksumus.

Lehtpuit kipub olema palju vastupidavam kui okaspuit ja seda omadust kasutatakse sageli selliste projektide jaoks, mis nõuavad maksimaalset vastupidavust.

Parimad lehtpuidust põrandad on valmistatud puiduliikidest, mis on kergesti kättesaadavad ja – arvasid ära – väga kõvad. Tamme- , saare-, vahtra- ja kasepõrandad on kõik head valikud. Valiku tegemisel võib olla otsustavaks materjali kõrgem hinnatase.

Okaspuidu omadused – soodsam kuid pehmem

Okaspuit on kergemini kättesaadav ja hõlpsasti töödeldav. Samuti kasvavad okaspuud kiiremini, mis toob kaasa ka soodsama hinna. Peamiselt on meil tegemist männi- või kuusepuiduga. Need on paindlikud, kergemad ja vähem tihedad kui enamik lehtpuid. Vähemal määral kasutatakse ka siberi lehist.

Okaspuidu eeliseks võib lugeda soodsamat hinda, kuid võib arvestada, et puit ise on pehme ja väga kergesti tekivad põrandale kriimud või lohud. Okaspuidust põrandat võib küll hästi hooldada, kuid ta ei ole siiski nii vastupidav ja pikaealine kui lehtpuidust põrand. Erandiks võib tuua lehise, mille tugevusomadused ei jää alla tamme omadele. Lehis on kõva, raske, vastupidav, kõrgete mehaaniliste omadustega. Erinevalt tammest on aga lehisel tunduvalt suurem niiskuskindlus, mis annab puidule loomuliku kaitse.

Männipuit on küllalt pehmete omadustega
Männilauast põrand.

Puidu kõvaduse mõõtmine

Oluline on määratleda ruumi käidavus – kas tegemist on koduste tingimuste või ühiskondlikult kasutatava pinnaga. Siinjuures aitab kindlasti valikut langetada puitude tugevust iseloomustav Brinelli indeks. Mida suurem on Brinelli indeks, seda tugevama puiduga on tegemist ning seda suuremat koormust on antud põrand võimeline taluma.

Tihedale puule ei jää kergesti mööbli jalgade ega kontsade jälgi.

Puidu kõvaduse mõõtmiseks Brinelli meetodil võetakse 10 millimeetrise läbimõõduga teraskuul ja pressitakse see pinnale, rakendades teatud aja jooksul teatud jõudu. Pärast seda mõõdetakse tekkinud mõlgi sügavus ja laius ning arvutatakse kõvaduse väärtus. Brinelli meetodi kohaselt on kõvem puit, mida kõrgem on näitaja. Kõvadusastme järgi kõik puuliigid, mille niiskus on 12%, võib jagada kolme rühma: pehme – mänd, kuusk, pappel, pärn, haab. kõva – lehis, kask, pöök, jalakas, vaher, saar väga kõva – valge akaatsia, eebenipuu, eukalüpt, koerpuu, pukspuu.

Puidu liikBrinelli indeksPuidu liikBrinelli indeks
Jatoba7,0Tamm3,8
Oliiv6,0Pöök3,8
Hägusus5,0Tiik3,5
Pähkel5,0Kirss3,5
Merbau4,9Akaatsia3,4
Kanada vaher4,8Kask3,0
Yarra4,7Pihlakas3,0
Roosipuu4,4Lehis2,6
Pukspuu4,0Mänd2,5

Akaatsiapuit on suurepärane materjal põrandakatteks. Kasutusiga on võrreldav pukspuust või lehisest parketiga. Pöök ei sobi põrandaküttega põrandale tema suure kuivamiskahanemise tõttu. Võib olla kindel, et põrandasse tekivad praod. Tamm on julgete ja tugevate inimeste puu.

Tugev bambus

Bambust peetakse õigusega üheks maailma enimkasutatavaks taimeks. Temast saab teha peaaegu kõike alates maitsvatest lõunasöökidest kuni sajameetriste sildadeni. Bambus on ülimalt populaarne materjal ka siseviimistluses — näiteks saab bambusest toota suurepärast parketti. Bambusparkett on värvuselt enamasti helebeež või kollakas, ent olenevalt töötlusviisist võib tulemus olla ka karamellikarva. Struktuurilt on ta õrnakoeline ning kaunistatud peenete, veidi tumedamate pikitriipudega. Parketi muster toob välja ka bambuspuidu jätkukohad ehk ümmargused sõlmed. Traditsioonilised bambuskultuurid on Hiina, Jaapan ja India.
Bambus on äärmiselt vastupidav materjal, mida on näiteks Hiinas kasutatud raudteeliipritena. Peale suurte kasutamisvõimaluste ning heade omaduste on bambus ka maailma kõige kiiremini kasvav taim. Tema kasvurekord on erinevatel andmetel 91-125 cm ööpäevas. Seega on bambus väga kiiresti taastuv puiduliik. Kuigi bambus näeb välja õbluke nagu õlekõrs, on tema omadusi võrreldud terasega.

Kõik eelnev , mis kirja sai pandud, puudutab puidu omadusi nende kõvaduse ja vastupidavuse vaatenurgast. Kuid hoopiski mitte vähemtähtis pole puidu esteetiline külg ehk välimus. Siin on võimalusi lugematul hulgal sest ka samast puiduliigist võib leida täiesti erineva tooni ja mustriga detaile. Paljud valivadki põrandamaterjali eelkõige selle väljanägemise järgi. Loodetavasti mõtled enne otsustamist siiski ka vastupidavuse peale.

Kui valik on tehtud siis võta meiega ühendust!

Kui arvad, et su sõber võiks ka sellest infost kasu saada, siis palun saada see kiri talle edasi.

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga